İptal ve İade İşlemleri


Siparişimi iptal edebilir miyim ?

Siparişinizi sistemimizde görüp onayladıktan sonra kargo teslim sürecimizde belirttiğimiz süre zarfında gönderimini sağlıyoruz, ancak kargoya teslim etmediğimiz ürünleri iletisim@kasapbasi.com  mail göndererek veya 0 342 230 77 81 numaradan arayarak iptal edebilir veya değişim yapabilirsiniz.


İade Şartları

Siparişinizde kusurlu ya da yanlış bir ürün ulaşması halinde iade ve değişim hakkınızı kullanabilirsiniz. Mesafeli satış sözleşmesi gereğince Gıda maddeleri, içecek ve günlük tüketim maddeleri için cayma hakkınız bulunmuyor, almış olduğunuz ürünü ambalajını açmadan, tahrip etmeden , ürünü kullanmadan ve daha sonra tekrar satışına engel olmayacak şekilde teslim tarihinden itibaren en geç yedi (7) günlük süre içerisinde teslim aldığınız şekli ile Yurt İçi Kargo ile karşı ödemeli olarak ücretsiz İletişim bölümünde yazılı bulunan adrese iade edebilirsiniz.

(Not:Başka bir kargo firması ile göndermek isterseniz ücret tüketiciye aittir.)


Ürün İade ederken ne yapmalıyım ?

İade etmek istediğiniz ürünü vergi mükellefi (Bireysel) değilseniz, almış olduğunuz ürünü iade ederken elinizde bulunan firmamıza ait faturada ilgili iade bölümlerini eksiksiz olarak doldurduktan sonra imzalayarak ürün ile birlikte bir (1) adet fatura nüshasını iletişim bölümündeki adresimize gönderebilirsiniz.

İade etmek istediğiniz ürünün faturası vergi mükellefi (Kurumsal) adına  düzenlenmiş ise , geri iade ederken kurumun düzenlemiş olduğu iade faturası ile birlikte ürün birim fiyatı + KDV eklenerek kesilmesi gerekmektedir.

(Not: Yukarıda belirtilen işlemler yapılmadığı sürece iade işleminiz tamamlanmayacaktır.)


İade veya iptal edilen ürünün ücretini nasıl geri alırım?

İadesi kabul edilen veya iptal edilen siparişin ücretini ürün firmamıza ulaştığı tarihten itibaren en geç on (10) gün içerisinde ödeme nasıl alındıysa aynı şekilde iade edilir. Kredi kartında geçen ödemelerde hesabınıza geç geçen ödemeler sizin bankanızın sorumluluğundadır.